Инфра Червени ПАНЕЛИ

Custom Facebook Display

1. До каква външна температура можем да използваме климатичната инсталация за отопление?

Обикновената сплит-система може да бъде използвана за отопление при външни температури от +18ºС до +12ºС в зависимост от компанията производител – при производителите на ниския клас до – 2ºС ~ -4ºС външна температура, при производителите на средния клас до – 5ºС ~ – 8ºC, при производителите от високия клас до -10ºС ~ -12ºС. При инверторите до -15ºС ~ -20ºС от производителите на висок и среден клас климатици. Допълнителните фактори, които са важни при отоплението на климатичната инсталация в студените дни са: качеството на монтажа; мощността на кондиционера; изложението на помещението; изолацията и дебелината на стените; вида на дограмите; външната влага; мъгла т.н.

2. Какво е стандартен монтаж?

Стандартен монтаж (за сплит-ситема от стенен тип), при което се съблюдават следните условия: външният блок се монтира на достъпни места (под прозорец, на балкон или балконна стена) и не са необходими услугите на алпинисти, специални вишки и високи скелета. Дължината на тръбния път не превишава 3 метра и няма вкопаване на тръбния път в стените (не препоръчваме вкопаване) без декоративни ПВЦ канали.

3. Колко често е нужно да се прави профилактика?

Поне един път годишно препоръчваме профилактика на климатичната инсталация, която се извършва от техниците, монтирали кондиционера. Профилактиката е нужна и необходима, за да може климатикът да бъде използван дълго време и се заплаща от клиента отделно. Профилактиката е неразривно свързана с гаранционната карта! 

4. Колко е животът на една климатична инсталация?

Животът на климатичната система зависи изключително много от предназначението на помещението, където е инсталирана /жилище, офис, сървърно помещение, ресторант, магазин, склад и т.н/, режимът на натоварване, от начина на поддръжка и експлоатация. При спазване на всички условия за експлоатация /редовно почистване на филтрите, текуща годишна профилактика, запазване на първоначалните хладилни/отоплителни товари в помещенията/ експлоатационният живот на японските климатици е средно 10 – 13 години, а на китайските – от 4 до 6 години.

5. Какво е различното при инверторните климатици? Какви са техните предимства и недостатъци?

Инверторните (INVERTER) климатици са с компресори, които могат да променят работните си обороти, а оттам и мощността си. Това означава, че те могат да нагаждат мощността си в зависимост от необходимата за помещенията мощност във всеки момент. При класическите модели компресорът работи на пълна мощност и при достигане на желаната температура се изключва. Предимствата на инверторните климатици е в по-ниските им разходи за ел. енергия и по-високата ефективност в режим отопление. Недостатъците са по-високата цена, многото електроника, по-скъп ремонт и по-скъпи резервни части. Поради високите изисквания, които тази технология поставя пред производителите, препоръчваме купуването на инверторни модели само от водещите японски фирми, които единствени имат нужното качество на изработка в заводите си. 

6. Може ли с помощта на един климатик да се охлаждат/отопляват две помещения?

С помощта на един климатик, състоящ се от едно външно тяло и едно вътрешно, не трябва да се охлаждат или отопляват две помещения, освен ако той не е мулти-сплит система (едно външно тяло с две, три или четири вътрешни тела). Този проблем може да има частично решение, ако двете стаи имат обща врата. В едната от тях може да се постави климатична система, монтирана срещу вратата. Мощността й трябва да бъде съобразена с общия обем на двете помещения. Въздушната струя по естествен начин ще преминава от едната в другата стая. Недостатъкът на това решение ще е получената разлика в температурите на двете стаи. 

7. Каква поддръжка изисква климатикът?

За да може климатичната система да функционира нормално е необходимо редовно (обикновено веднъж на две седмици) почистване на електростатичните филтри, които се намират под лицевия панел на вътрешното тяло. Редовното почистване на филтрите може да спести до 30% от консумацията на ел. енергия на Вашия климатик. Освен това е необходимо веднъж годишно, пролетта преди началото на сезона, да се извикат специалисти за извършване на професионално почистване, диагностика и дозареждане с фреон на Вашия климатик. В помещението не трябва да се инсталират допълнително топлоотдаващи уреди или да се изисква от климатика да охлажда по-голямо по обем помещение, несъобразено с неговата хладилна/отоплителна мощност.

 8. Какво е BTU/EER/COP

Повечето климатици са с капацитет, измерен в Британски Топлинни Единици (BTU).Това е количеството топлина, необходимо за да се повиши температурата в един pound (0.45 kg) вода с един градус по Фаренхайт (0.56 градуса Целзий). 1 BTU = 1.055 джаула. Съотношението на BTU към W e 3.41/1, т.е. 3.41 BTU = 1 W. Например климатична система с мощност на охлаждане 12 000 BTU отдава 3520 W студ. EER ( energy efficiency rating – коефициент на енергийна ефективност) е равен на съотношението на отдадената мощност във W спрямо консумираната електрическа мощност във W (ват) в режим на охлаждане. Например ако климатична инсталация отдава 3520 W студ, а консумира 920 W ел. енергия, има EER=3.826. Аналогичен е коефициентът COP – коефициент на енергийна ефективност при отопление. Колкото EER и COP е по-голям, толкова климатикът е по-икономичен.

 9. Какво е климатик *Клас А?*

За да защити интересите на потребителите и да ги ориентира в многообразието от предлагани модели, от 1 януари 2004г. Европейският съюз наложи директива 92/75/ЕЕС за енергийно окачествяване на климатичните инсталации, разпространявани в търговската мрежа. Отнася се за всички климатици с хладилна мощност до 12kW. Директивата определя класове за енергийна ефективност на климатиците от клас А /най-енергоефективните/ до клас G /с най-ниска енергийна ефективност/. Експертите на Европейския съюз например са установили, че с повишаване на енергоефективността на климатиците само с 5%, се скъсява значително периодът на изплащане на инвестицията за тях. При 10 до 13 години среден експлоатационен живот на японските климатици, възвращаемостта от спестена консумация на ел. енергия е между 2 и 3 години за високоефективните модели /*клас А*/. Климатичните инсталации, енергиен клас А се препоръчват за отопление през есенно-зимния сезон поради по-ниската консумация на ток, съответно по-ниската себестойност на отоплението.

 10. Какво е водещо за Вас при покупката:


- цената (търсим ниска цена)
- тишина при работа на машината
- трябва ни преди всичко за охлаждане(има алтернативен начин за отопление)
- не търсим отопление стаите са предназначени за туристи през лятото
- Трябва ни, за да ни топли и охлажда, но топленето е по-важно..................и т.н.
Този въпрос е важен за търговеца, има случаи когато клиента търси възможно най-евтин вариант, по някога е важно климатикът само да охлажда, друг път е важно просто да е тих без значение от цената, така, че клиентът може и трябва да постави своите изисквания, за да бъде търговеца максимално полезен!

 

11. Често в летните дни климатикът не ни спасява от горещините?

Ако в най-горещите летни дни климатикът не създава необходимата прохлада, независимо от това, че работи постоянно, това може да означава, че мощността му не покрива всички топлоотделящи фактори. Освен това в този случай трябва да се провери дали не са замърсени филтрите, дали са затворени прозорците и вратите към съседни помещения и дали в помещението не работи друг топлоотдаващ уред. Също така могат да се сложат щори (външни или вътрешни), отразяващи добре топлината и светлината. Друга причина може да е изчерпването на хладилния агент. В този случай климатикът трябва да се дозареди с фреон. Ако и това не помогне, ще се наложи да замените модела с по-мощен климатик или да инсталирате друг тип допълнителна климатична система.

Изображението на продуктите е примерно и може да има несъответствие с действителния продукт.
Савулен Клима не носи отговорност за допуснати грешки в техническото описание на продукта.