Заблуда първа:
Само инверторните климатици стават за отопление.
Не, не е вярно! Всички съвременни климатици с общо предназначение могат да работят в режим на отопление и в режим на охлаждане. Инверторните климатици просто са по-усъвършенствани системи с прецизен контрол, които работят с по-ниска консумация на електричество. Ако се ползват целогодишно си заслужава да се използва по-голямата им енергиина ефективност и да се реализира икономия. Все пак не бива да се забравя, че въпреки по-високата им цена от обикновените климатици , след известен период на експлоатация разликата в цената се изплаща от икономия и ставате собственик на отлична машина, която пести пари. Но дори и обикновените термопомпени климатизатори успешно се справят с отоплението на дома.
Заблуда втора:
Мултисплит системите са за предпочитане, когато искаме да климатизираме няколко помещения.
Не, не е вярно! Мултисплит системите пестят място, но не и пари!!! Системите с едно външно и няколко вътрешни тела са подходящи за места, където е невъзможно разполагането на няколко външни тела по фасадата на сградата. При условие, че е възможно закрепването им към стената и е лесно обслужването им при аварии. Но не бива да храним илюзии - конфигурациите винаги са по-скъпи: монтажа изисква винаги компромис с дължината на тръбните пътища, което води до по-ниска енергийна ефективност. По-дългите тръбни пътища означават по-висока цена за монтаж. Изчезва енергийната независимост за всяко помещение и от там невъзможността да се пести електроенергия. При авария губим цялата конфигурация и оставаме без климатик във всички помещения.
По дефиниция колкото е по-мощен климатикът толкова по-ниска е енергийната му ефективност, друг не по-малко важен проблем са шумът и вибрациите на големите агрегати.
Заблуда трета:
Не бива външното тяло да се монтира по-високо от вътрешното.
Не, не е вярно! Когато монтажът е изпълнен по правилата, т.е. имаме направен маслен трап на тръбите, който не позволява изтичането на компресорното масло към вътрешното тяло, се осигурява нормална експлоатация на климатика и той служи вярно и дълго.
Заблуда четвърта:
С климатика е много по-евтино отоплението
Да, вярно е! Но условие с неизменна важност е помещенията, които ще се отопляват с климатик, да са с добра изолация и перфектна дограма. Само тогава можем да сме спокойни, че ще спестим пари и ще се чувстваме комфортно и през най-студените зимни дни. Климатикът не е панацеята на отоплението и не бива да се заблуждаваме , че изведнъж ще спрем да плащаме изобщо.
Заблуда пета:
Китайските климатизатори са лоши и не са за предпочитане.
Не, не е вярно! Трябва да се има предвид, че производството на климатици, както много други съвременни производства са напълно автоматизирани и значение за надеждността на дадено изделие имат повече материалите и елементите от които е направено то , от колкото страната производител. На българския пазар все по-рядко попадат "ментета", с непознат произход и без гаранция, но все пак всеки купувач трябва да се информира преди покупка за всички условия и гаранции.
Заблуда шеста:
Климатика пренася по тръбите топъл или студен свеж въздух от вън и така климатизира.
Не, не е вярно! По тръбите на климатика (те са две) тече хладилен агент - фреон, който изпълнява затворен цикъл (т. нар. цикъл на Карно). Причина за някакъв теч на фреон може да бъде само пропуск от дефектно тяло или некачествени връзки. И тогава с намалено количество хладилен агент климатика престава да работи и дори може да дефектира. Сплит системата не пренася въздух от улицата, а охлажда или нагрява наличния въздух в стаята ни и това налага периодично да проветряваме.
Заблуда седма:
Когато външното тяло на климатика се монтира на остъкления ни балкон, решаваме проблема със замръзването при ниски пемператури и климатизатора ни работи без проблем.
Не, не е вярно! Климатиците пренасят енергия, не я създават!!!
Нека си представим най-простия случай: имаме стая с обем 20 кв.метра и остъклен балкон също 20 кв.м Понеже не е отоплявано и температурата ни е 5 градуса, пускаме климатика в режим на "топло" за един час и в стаята ни температурата става 25 градуса . Това е чудесно, вече можем да съблечем пуловерите и да останем почти без дрехи в стаята, защото сме повишили температурата в стаята ни с цели 20 градуса. Но какво е станало с нашата тераса . Понеже както казахме в началото климатичната система не създава енергия, а само я пренася температурата на терасата е спаднала с онези 20 градуса които добавихме в стаята и е станала -15 градуса!!! Може да се окаже, че на терасата ни е по-студено от колкото е в "студения" зимен ден.
Какво тогава се случва с ефективността на климатика ни, а добра ли е изолацията ни на стената на терасата?
Дали въобще климатика ще продължи да работи при тези ниски температури?
Заблуда осма:
High COP инверторите отопляват по-добре.
Не, не е вярно! Отоплителната мощност, а не енергийната ефективност са основна характеристика, при изборът на подходящ климатик за Вашето помещение. Имайте предвид, че технологично, колкото един климатик е по-малък, толкова е с по-голям коефициента на енергийна ефективност (COP). За това "деветката" от High COP серията инвертори на коя да е марка климатици е по-маломощна от "нормалната деветка" инвертор. За това е много важна предварителната консултация със специалист, който да Ви ориентира за подходящ климатик.
Заблуда девета:
При избор на инверторен климатик се гледа максималната мощност.
Не, не е вярно! В каталозите за инверторни климатици като характеристика се дава номинална мощност, минимална и максимална. Това се прави с цел, потребителят да бъде запознат с възможностите на машината да се справя със зададената температура в помещението.
Минималната мощност се дава в режим на поддържане при достигане зададената температура, максималната мощност климатика развива при първоначално пускане до достигане на зададена температура. В случай, че климатика не може да достигне градусите, той продължава да работи, като черпи повече електричество и има голяма опасност да се повреди.
Тук правим аналогия с автомобилите: не може да караме колата си постоянно с максималната скорост, колкото може да вдига.